+49 (0) 160 3388333

Wypadek samochodowy w Niemczech i odszkodwanie w EURO

Wypadek samochodowy w Niemczech może być stresującym i niekomfortowym doświadczeniem, ale istnieją konkretne kroki, które warto podjąć, aby upewnić się, że proces likwidacji szkody przebiega sprawnie i zgodnie z prawem niemieckim.

1. Udzielenie pomocy poszkodowanym: Po wypadku należy natychmiast zatrzymać swój pojazd i udzielić pomocy osobom poszkodowanym, jeśli to konieczne. Wzywanie pogotowia (numer 112) jest niezbędne w przypadku rannych. Przesunięcie rannych do bezpiecznego miejsca, jeśli to możliwe, również jest ważne.

2. Zawiadomienie odpowiednich służb: Należy wezwać niemiecką policję (numer 110), aby zgłosić wypadek. Jeśli wypadek jest poważny lub związany z pojazdem z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi, konieczne jest wezwanie policji, nawet jeśli szkoda jest niewielka. Niemiecka policja nie musi przyjeżdżać na miejsce lekkich stłuczek.

3. Zabezpieczenie miejsca wypadku: Jeśli to bezpieczne, można włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąty ostrzegawcze, aby zabezpieczyć miejsce wypadku. To pomoże zapobiec kolejnym kolizjom.

4. Zbieranie informacji: Należy pozyskać dane sprawcy wypadku, takie jak numer rejestracyjny pojazdu, imię i nazwisko sprawcy, jego adres zamieszkania oraz numer telefonu. Warto także zanotować numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę zakładu ubezpieczeń.

5. Wypełnienie formularza wypadku: Jeśli posiadasz formularz w języku polskim i niemieckim, można go wypełnić na miejscu wypadku wraz z kierowcą drugiego pojazdu. Warto, aby obie strony podpisały ten formularz, aby uniknąć sporów w późniejszym czasie.

6. Dokumentacja wizualna: Zrób zdjęcia sytuacyjne, uszkodzeń Twojego pojazdu i pojazdu drugiej strony. To może pomóc w procesie likwidacji szkody.

7. Wezwanie pomocy drogowej: Jeśli twój pojazd jest uszkodzony lub nie nadaje się do jazdy, warto wezwać pomoc drogową.

8. Kontakt z rzeczoznawcą: Po zalatwieniu podstawowych formalności związanych z wypadkiem, warto skontaktować się z rzeczoznawcą samochodowym, takim jak MOTOEXPERT, który przeprowadzi dokładną ocenę szkód i przygotuje niemiecką opinię techniczną (Gutachten). To pomoże w uzyskaniu pełnego odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

9. Pokrycie kosztów: Koszty usług niezależnego rzeczoznawcy i adwokata w Niemczech są zazwyczaj pokrywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zgodnie z niemieckim prawem.

Pamiętaj, że każdy wypadek jest inny, więc warto skonsultować się z prawnikiem lub rzeczoznawcą samochodowym, aby uzyskać dokładne informacje i wsparcie w procesie likwidacji szkody w Niemczech.

Wypadek samochodowy
Kolizja drogowa
Niemieckie prawo drogowe
Likwidacja szkody
Odszkodowanie w Niemczech
OC pojazdu
Postępowanie po wypadku
Ubezpieczenie samochodu
Niemiecka policja
Pomoc drogowa
Rzeczoznawca samochodowy
Formularz wypadku
Opinia techniczna
Szkody komunikacyjne
Prawo do odszkodowania
Zagraniczne numeru rejestracyjne
Procedury po wypadku
Bezpieczeństwo na drodze
Wspólne oświadczenie o wypadku
Zabezpieczenie miejsca wypadku.